Конспект уроку з суспільствознавства що таке людяність. Відкритий урок "людина і людяність" план-конспект уроку з суспільствознавства на тему. Що таке гуманізм

Епіграф до уроку:Чим гірше звичаї, тим краще мораль (В.Воронцов, російський літератор)

Тип уроку:комбінований

мета:показати, що моральні норми створюють зразок поведінки людини по відношенню до інших людей.

Хід уроку.

I.Опрос.

Дайте відповідь «так» або «ні».

1. Здібності - вроджені властивості людини, які проявляються в певній діяльності (немає)

2. Здібності - високий ступінь обдарованості людини, що виявляється в певній діяльності (та)

3. Воля специфічне людське властивість (так)

4. Характер людини проявляється в його неухильному дотриманні мети, яку вказує суспільство.

5. Людина визначається тільки вродженими якостями (немає)

II. Вивчення нового матеріалу.

План.

1. Мораль і гуманізм.

2. Моральні норми і вчинки людей.

1. Обігрування ситуації:

1) в транспорті не поступилися літній людині місце;

2) друзі обізвали один одного;

3) сказали мамі неправду

2. Лекція з елементами бесіди.

Як ви думаєте, чому люди з різними інтересами, характерами, поглядами не тільки можуть мирно співіснувати один з одним, але і діяти спільно?

Протягом століть люди, щоб жити в суспільстві, створювали правила поведінки. Для цього їм служили розум і почуття. Розум попереджав про небезпеку хаосу і ворожнечі, життєві досвід передавався з покоління в покоління і дозволяв уточнювати і відточувати соціальні норми-правила поведінки в суспільстві.

Наведіть приклади відомих вам правил поведінки в суспільстві

Доведіть, що соціальні норми виникали з появою з появою людської спільноти

Соціальні норми замінювали інстинкти. Як інстинкт у тварин сприяє їх виживанню і продовження роду, так і соціальні норми сприяють виживанню людини в співтоваристві з іншими людьми.

Перші соціальні норми, що виникли в первісному суспільстві, були прості і категоричні. це табу- заборона. Суспільство устами жерців, старійшин, вождів визначило дію, вчинення яких заборонялося, тому що вони несли загрозу існуванню громади, пологи, племені.

Наведіть приклади табу.

У міру накопичення досвіду трудової діяльностіі організації побуту складалися звичаї.

-звичай- це сукупність правел поведінки, засвоєння яких сприяє успішності дій в тій лив іншій сфері життя.

Звичаї включали в себе релігійні обряди і ритуали, форми і способи поведінки при вступі в шлюб, при народженні дитини, зі смертю і похоронами, з приготуванням їжі, с / г працею і т.д.

Кожне нове покоління сприймає звичай як даність, шанує звичаї предків, діє за зразком.

Які звичаї вам відомі? Як змінюється роль звичаїв?

Новим кроком стало виникнення етичних норм, або моральних норм.

Етика(Греч.etnos) - стійка природа будь-якого явища, пізніше-стійкий порядок

Етика- філософське вчення про мораль, її розвитку, ролі в суспільстві.

Етика- сукупність норм поведінки (С.І. Ожегов) .Його сінонім- моральність.

Стрижнем етики є визначення «добра» і «зла».

Як ви думаєте, чи всі люди однаково уявляють, що є «добро» і «зло»?

Суспільство захищає себе, свою цілісність, порядок життя, в основі якого лежить покликання і охорона життєвих цінностей, значущість яких перевірялася досвідом багатьох поколінь.

Людина, зробивши будь-якої проступок, відчуває докори сумління чи ні.

Назвіть відомих вам людей, чиї життєві позиції і життєвий шляхвідповідають гуманістичній етиці.

III. Закріплення.

Групова робота.

1-я група. Поясніть сенс висловлювань

«Суть будь-якої моралі- розглядати людське життя як партію, яку модно виграти або програти, і навчити людину засобам гри» (Симон де Бовуар)

2-я група. Проаналізуйте

«4 головних чеснот: мудрість, мужність, сообладаніе, моральність» (Платон)

3-тя група. Як ви розумієте висловлювання

«Моральний закон-це інстинкт самозбереження соціуму» (А. Круглов- письменник)

Завершити обговорення висловлюванням Робіндраната Тагора: «Навіть зграя розбійників повинна дотримуватися якісь вимоги моралі, щоб залишатися зграєю»

Д / З: п.4, завдання 1 4.

завантажити Щоб завантажити матеріал або!

Технологічна карта

ПІБ педагога: Софронова Ірина Олександрівна

Предмет: суспільствознавство

Клас: 6

Тип уроку: відкриття нового знання

Тема: «Людина і людяність»

Тема

«Людина і людяність»

мета

Створити умови для формування уявлень про людину з позицій моральності, про проблеми взаємовідносин людини з іншими людьми, навколишнім світом в цілому

завдання

особистісні:

Аргументовано оцінювати свої і чужі вчинки, спираючись на загальнолюдські моральні цінності

Сталий проходження в поведінці моральним нормам і етичним вимогам;

метапредметние:

регулятивні: визначати мету, проблему в навчальній і практичній діяльності;

Пізнавальні : Розвиток критичного мислення, навичок систематизації та аналізу інформації, складання кластерів;

комунікативні: Розвиток вміння працювати в групах, парах, колективно обговорювати інформацію, здійснювати обмін думками, розуміти / приймати позицію іншого;

Предметні: розширення уявлень про людину, про гуманізм, знайомство з поняттям гуманне суспільство

технологія

ІКТ-технології, технологія розвитку критичного мислення

етапи уроку

діяльність учителя

діяльність учнів

Завдання для учнів

Плановані результати (УУД)

1. Організаційний момент

Вступне слово вчителя. Привітання учнів, організація робочої атмосфери.

Підготовка до уроку

Організувати робоче простір

Створення робочої атмосфери

2. Мотивація

1. задає питання по вивченій темі: Що таке добро? Що значить бути добрим? Як можна пояснити фразу «людина славен добрими справами»?

2. Мотивує учнів на вивчення нової теми

Задає питання учням, просить висловити свою думку з прочитаного

Фіксує ідеї учнів, підводить підсумки обговорення, коригує (при необхідності) тему уроку

Озвучує тему уроку

Коригування проблемного питання «чи завжди людина повинна залишатися людиною»?

Актуалізація отриманих раніше знань

Робота з текстом (з біографії Януша Корчака)

Робота з епіграфом до уроку

Висувають ідеї про тему уроку

Запис теми уроку в зошит

Постановка проблемного питання уроку

Відповісти на запитання вчителя

Задати питання до прочитаного, відповісти на запитання вчителя:

Яку проблему ви побачили, прочитавши цей текст?

Як ви думаєте, чому Януш Корчак так вчинив?

Відповіді на питання: -як можна пояснити фразу «зразок людяності по відношенню до людей»

Як може звучати тема нашого уроку

Який проблемне питання до уроку можна скласти?

Комунікативні: вміння слухати і вступати в діалог

метапредметние:

регулятивні -вміння формулювати тему уроку,

комунікативні: оцінювання відповідей однокласників, вміння слухати і вступати в діалог,

пізнавальні: узагальнення інформації;

особистісні: особиста оцінка життєвих ситуацій

3. Вивчення нового матеріалу

1. Показує слайди презентації, коментує нову інформацію

2. організовує роботу учнів з текстом

Регулює навчальний процес, коригує діяльність учнів при пошуку інформації, її узагальнення, графічному поданні

Робота з презентацією, знайомство з новою інформацією,

Робота з текстом, з новими поняттями

Відповіді на запитання.

Робота в парах

Узагальнюють отримані раніше знання, обговорюють можливість вирішення завдання,

складають кластер

Перегляд слайдів презентації,

відповісти на запитання вчителя:

Що таке «гуманізм»?

Як ви розумієте слова «людяність», «людяний», «гуманний»?

Що значить «гуманне ставлення»?

Складання кластера «що значить гуманне ставлення»

Особистісні: оцінюють життєві ситуації

Пізнавальні: здійснюють пошук потрібної інформації

комунікативні:

Проявляють активність у взаємодії один з одним для вирішення поставлених завдань

4. Первинне закріплення вивченого

1.Організует роботу з пошуку варіантів гуманного ставлення

2. організовує роботу учнів з читання притчі В.Вересаєва «Легенда» (підручник с.101)

Підводить до розуміння головної проблеми.

Організація роботи з кластером

Робота в парах, здійснюють пошук можливих варіантів вирішення запропонованого завдання

Робота з текстом, відповіді на питання, висловлювання своєї точки зору

Фронтальна робота зі складання кластера «гуманне суспільство»

Пошукайте варіанти гуманного ставлення в наступних ситуаціях (завдання на листочках):

На пішохідному переході ви бачите літньої людини. Які ваші дії?

У під'їзді ви зустрічаєте бездомну тварину. Ваші дії?

На вулиці ви зустрічаєте дитину, що плаче. Якими будуть ваші дії? Т т.д.

Відповісти на питання: -Як мислб в своєму творі хотів донести до нас автор?

В якому суспільстві можливо таке людське ставлення до всього живого?

складання кластера

Яким ви уявляєте собі гуманне суспільство?

Охарактеризуйте його за допомогою іменників.

Пізнавальні:

Уміння працювати з інформацією,

Здійснювати пошук необхідної інформації

комунікативні:

Уміння вступати в діалог,

Уміння вислуховувати чужу думку

особистісні:

Оцінка ситуації з позиції моральності

Підсумки.

Рефлексія.

Підводить до вирішення проблемного питання уроку: «чи завжди людина повинна залишатися людиною?»

Створює умови для виконання завдання

Відповіді на запитання

Актуалізація суб'єктивного досвіду

Відповідають на питання:

Що таке гуманізм?

Що значить бути гуманним человеком7

Яке суспільство можна назвати гуманним?

А можна назвати гуманним суспільство 6 класу? Чому?

Чи був Януш Корчак гуманістом? Чому?

Чи завжди людина повинна залишатися людиною?

Коротко напишіть найважливіше, що вам сподобалося, запам'яталося з уроку з побажаннями свого сусіда по парті і обміняйтеся зошитами

комунікативні:

Уміння висловлювати свою думку,

Терпимо ставиться до думки інших

регулятивні:

Виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно, усвідомлення якості та рівня засвоєння

особистісні:

Морально-естетична оцінка життєвих ситуацій

Пізнавальні:

Уміння узагальнювати інформацію і робити висновки

Епіграф до уроку:Чим гірше звичаї, тим краще мораль (В. Воронцов, російський літератор)

Тип уроку:комбінований

мета:показати, що моральні норми створюють зразок поведінки людини по відношенню до інших людей.

Хід уроку.

I.Опрос.

Дайте відповідь «так» або «ні».

1. Здібності - вроджені властивості людини, які проявляються в певній діяльності (немає)

2. Здібності - високий ступінь обдарованості людини, що виявляється в певній діяльності (та)

3. Воля - специфічне людське властивість (так)

4. Характер людини проявляється в його неухильному дотриманні мети, яку вказує суспільство.

5. Людина визначається тільки вродженими якостями (немає)

II. Вивчення нового матеріалу.

План.

1. Мораль і гуманізм.

2. Моральні норми і вчинки людей.

1. Обігрування ситуації:

1) в транспорті не поступилися літній людині місце;

2) друзі обізвали один одного;

3) сказали мамі неправду

2. Лекція з елементами бесіди.

Як ви думаєте, чому люди з різними інтересами, характерами, поглядами не тільки можуть мирно співіснувати один з одним, але і діяти спільно?

Протягом століть люди, щоб жити в суспільстві, створювали правила поведінки. Для цього їм служили розум і почуття. Розум попереджав про небезпеку хаосу і ворожнечі, життєві досвід передавався з покоління в покоління і дозволяв уточнювати і відточувати соціальні норми - правила поведінки в суспільстві.

- Наведіть приклади відомих вам правил поведінки в суспільстві

- Доведіть, що соціальні норми виникали з появою з появою людської спільноти

- Соціальні норми замінювали інстинкти. Як інстинкт у тварин сприяє їх виживанню і продовження роду, так і соціальні норми сприяють виживанню людини в співтоваристві з іншими людьми.

- Перші соціальні норми, що виникли в первісному суспільстві, були прості і категоричні. це табу- заборона. Суспільство устами жерців, старійшин, вождів визначило дію, вчинення яких заборонялося, тому що вони несли загрозу існуванню громади, пологи, племені.

- Наведіть приклади табу.

У міру накопичення досвіду трудової діяльності та організації побуту складалися звичаї.

звичай- це сукупність правел поведінки, засвоєння яких сприяє успішності дій в тій лив іншій сфері життя.

Звичаї включали в себе релігійні обряди і ритуали, форми і способи поведінки при вступі в шлюб, при народженні дитини, зі смертю і похоронами, з приготуванням їжі, с / г працею і т. Д.

Кожне нове покоління сприймає звичай як даність, шанує звичаї предків, діє за зразком.

Які звичаї вам відомі? Як змінюється роль звичаїв?

Новим кроком стало виникнення етичних норм, або моральних норм.

Етика(Грец. Etnos) - стійка природа будь - якого явища, пізніше - стійкий порядок

Етика- філософське вчення про мораль, її розвитку, ролі в суспільстві.

Етика- сукупність норм поведінки (С. І. Ожегов) .Його синонім - моральність.

Стрижнем етики є визначення «добра» і «зла».

- Як ви думаєте, чи всі люди однаково уявляють, що є «добро» і «зло»?

Суспільство захищає себе, свою цілісність, порядок життя, в основі якого лежить покликання і охорона життєвих цінностей, значущість яких перевірялася досвідом багатьох поколінь.

Людина, зробивши будь - якої проступок, відчуває докори сумління чи ні.

Назвіть відомих вам людей, чиї життєві позиції і життєвий шлях відповідають гуманістичній етиці.

III. Закріплення.

Групова робота.

1-я група. Поясніть сенс висловлювань

«Суть будь-якої моралі - розглядати людське життя як партію, яку модно виграти або програти, і навчити людину засобам гри» (Симон де Бовуар)

2-я група. Проаналізуйте

«4 головних чеснот: мудрість, мужність, сообладаніе, моральність» (Платон)

3-тя група. Як ви розумієте висловлювання

«Моральний закон - це інстинкт самозбереження соціуму» (А. Круглов - письменник)

Завершити обговорення висловлюванням Робіндраната Тагора: «Навіть зграя розбійників повинна дотримуватися якісь вимоги моралі, щоб залишатися зграєю»

Д / З: п.4, завдання 1 4.

  • Робоча програма з російської мови. 1 клас. ФГОС. УМК Початкова школа 21 століття
  • Конспект заняття з розвитку мовлення. Тема: Степові загадки
  • Конспект інтегрованого НСД за освітніми областям «Пізнання», «Соціалізація» в підготовчій групі «Країна, в якій ми живемо»
  • Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


    Підписи до слайдів:

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану Пункт плану Пункт плану 3

    1. Що таке гуманізм. 2. Прояви увагу до людей похилого віку.

    Пункт плану 1 Пункт плану 2 Пункт плану 3 Пункт плану 4 Пункт плану 5 ◊ 1. Прочитати § 12. ◊ 2. Відповісти на питання рубрики «Перевіримо себе». ◊ 3. Завдання в рубриці «У класі і вдома» - усно.

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 «Людяність - гуманність, людське ставлення до оточуючих.» Тлумачний словник Д. Н. Ушакова

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 «Людяність - це система нравствен- них і соціальних уста- новок, що припускає необхідність проявле- ня співчуття до людей, надання допомоги, заборони завдавати страждань.»

    Пункт плану 3 Пункт плану 4 Пункт плану 5 Гуманізм (від лат. Humanitas - «людяність», humanus - «людяний», homo - «людина») - світогляд, в центрі якого знаходиться ідея людини як найвищої цінності.

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 Гуманізм - система поглядом- дов передових мислителів епохи Відродження, для яких був характе- рен інтерес до людини, віра в його можливості і таланти. З точки зору філософію скіфів-гуманістів, людина - центр Вселен- ної, найкраще творіння Бога.

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 В.В. Вересаєв Прочитайте матеріал параграфа № 12, стор. 101, абз. 3-5 і дайте відповідь на питання: «1. Що таке притча? 2. Яку думку в своєму творі хотів донести до нас В. В. Вересаєв? »

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 система поглядів, які визнають цінність людини, його життя, свободи і права принцип поведінки, з яким людина слід у своїй діяльності

    Пункт плану 2 Пункт плану 3 Пункт плану 4 Пункт плану 5 «Нехай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде». С. Маршак

    Пункт плану Пункт плану Пункт плану 4 Пункт плану 5 На які періоди поділяється людське життя?

    Пункт плану 2 Пункт плану 3 Пункт плану 4 Пункт плану 5 Прочитайте матеріал параграфа № 12, стор. 101- 102 і дайте відповідь на питання: Як ви розумієте слова К.І. Чуковського: «Бути з молодими - наш радісний борг»? Корній Іванович Чуковський

    Пункт плану 2 Пункт плану 3 Пункт плану 4 Пункт плану 5 1.Як чином Ви допомагаєте своїм преста-релим родичам? 2. Про що з ними розмовляєте? 3. Про що дізналися і чому навчилися у них? 4. Який досвід хотіли б перейняти?

    джерело шаблону Чернакова Наталія Володимирівна Викладач хімії та біології ГОУ НВО Архангельської області « Професійне училище№31 »« http://pedsovet.su/ »


    Урок обществознанія.Тема: «Людина і людяність» (1 ур)

    Тип уроку: комбінований

    Мета уроку: підвести до розуміння цінності людського життя

    Завдання уроку:

    освітня: робота з основними поняттями курсу суспільствознавства

    розвиваюча: продовження роботи з глосарієм

    Виховна: Виховання почуття відповідальності за свої вчинки.

    Обладнання уроку: Малюнок атомного вибуху,епіграф: «Нехай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

    Етапи уроку:

    організаційний момент

    учитель:

    Наш чудовий дзвінок покликав за парти на урок.

    Нас чекає успіх, мої друзі, спілкування, праця, відкриття!

    Хлопці, я висловлюю впевненість в тому, що наша співпраця, як зазвичай, буде корисним і приємним. Будьласка сідайте.Що є головним об'єктом вивчення суспільствознавства?

    Відповідь: Людина.

    Учитель: Сьогоднішній урок теж про людину. Серед таємниць, які пізнає людина, самої незбагненною, на одностайну думку мислителів усіх часів, є сама людина. Вічне питання: що таке людина? Не розібравшись у суті цього питання, не можна відповісти на інше питання: що значить бути людиною, як стати людиною?

    Експрес-опитування

    Опитування: Дайте відповідь «так» або «ні».(Гра «хрестики - нулики»)

    1. Людина - це біосоціальна істота (та)

    2. У людині переважає біологічне початок (немає)

    3. Без суспільства людина не зможе самореалізуватися (та)

    4. Характер людини проявляється в його неухильному дотриманні мети, яку вказує суспільство. (Ні)

    5. Чи повинна людина враховувати інтереси і дбати про оточуючих людей (та)

    6.Необходімость спілкування відноситься до соціальними ознаками людини (та)

    7.Настроеніе людини в той чи інший момент визначає судження (немає) емоції

    8.Неповторімость, унікальність людини - це індивідуальність? (Та)

    9 Соціально і духовно розвинена людина - це підліток? (Немає, особистість)

    Учитель: Що таке людина?Чим відрізняється людина від живих істот? Що таке добро? Які вчинки прийнято називати добрими?А як людина ставиться до того, що його оточує?

    Учні відповідають.

    учитель:

    Виходить, що людина по-різному ставиться до навколишнього світу і позитивно і негативно, проявляючи різні свої якості. Наведіть приклади.

    Учні наводять приклади.

    учитель:

    Що ж заважає людям завжди робити добрі вчинки?

    відповідь:Життєві обставини.

    На добро відповідати добром справа кожного, а на зло - добром -справа відважного .

    Вивчення нового матеріалу

    Розповідь вчителя: США в 1945 році застосували нову зброю - ядерні бомби величезної руйнівної сили, щоб примусити Японію, яка воювала на боці Німеччини, до капітуляції. Японські міста Хіросіма і Нагасакі, в яких проживало мирне населення, були повністю зруйновані в результаті вибухів 6 і 9 серпня 1945 року. Уряд США тим самим продемонструвало всьому світу, яким новим видом грізного зброї воно має в своєму розпорядженні.

    Вибухи ядерних бомб знищили десятки тисяч мирних жителів японських міст, що залишилися в живих піддалися опроміненню і були приречені. В їхніх генах відбулися незворотні зміни, які успадкували їхні діти. Променева хвороба (лейкемія) - наслідок опромінення при ядерному вибуху.

    Великі світові держави підписали ряд угод про заборону застосування ядерної зброї.

    Що ви відчули, почувши про це?

    Відповідь: Страх.

    Як ви оцінюєте дії уряду США?

    Відповіді учнів.

    учитель: Як ви думаєте, про що ми сьогодні з вами поговоримо?

    Відповідь: Про цінність людського життя. Про людяності.

    Мозковий штурм:

    асоціації зі словомлюдяність

    Запис на дошці:

    повага до людей доброта милосердя гуманність

    співчуття людинолюбство

    Робота зі словником (завдання даються по рядах)

    співчуття - жалість, співчуття, яке викликається чиїмось

    Нещастям, горем.

    ДОБРОТА - чуйність, душевне ставлення до людей, прагнення

    Робити добро іншим.

    ПОВАГА - шанобливе ставлення, засноване на визнання чиїхось

    Небудь достоїнств.

    ГУМАННІСТЬ - людинолюбство, повагу до людей, до людського

    Гідності, чуйне, добре, чуйне ставлення

    До людей.

    людинолюбство - любов до людей, гуманність.

    МИЛОСЕРДЯ - готовність допомогти людям або пробачити кого-небудь із співчуття, людинолюбства.

    Людяність - щоденне прояв гуманізму ( Запис в зошит)

    Кожен з вас вдома підготував матеріал, який у нього асоціюється з людяністю - це вірші, висловлювання, малюнки

    Абугаліев Дідар розповідає про японську дівчинку Садако, яка стала символом неприйняття ядерної війни. У багатьох містах їй були поставлені пам'ятники - дівчинка з журавликів в руках, якої так хотілося жити.

    «Журавлики» Олександр Дерксен - читає Муканова Руфіна.

    Вона хоче жити до весни,

    Відпускаючи журавликів в небо,

    Але спалюють тіло багаття,

    Немов жар літа, що минає.

    Їй всього нічого зроду,

    Але ви мудрість пізнаєте погляду,

    Але біль вбиває сміючись,

    Не боячись, що пронизало отрути.

    Вірить птахам паперовим в руках,

    Що рятують недоторканою душу,

    Світлий світ відвідує у снах,

    Близькість смерті спокій не порушить ...

    Учитель: Для чого потрібно бути людяним?

    відповідь: Щоб не було війни, щоб був мир, щоб люди були щасливі.

    людяність - це моральна якість. Воно означає втілення принципу гуманізму в повсякденних стосунках людей і включає в себе ряд таких якостей, як доброзичливість, повага до людей, співчуття і довіру до них, самопожертву заради інтересів інших, а також передбачає скромність, чесність, щирість.

    гуманізм від латінского- людський, людяний.
    Це історично змінює система поглядів, що визнає цінність людини, як особистості, його право на свободу, щастя, розвиток і прояв своїх здібностей, яка вважає благо людини до критеріїв оцінки соціальних інститутів, А принципи рівності, справедливості, людяності - бажаною нормою відносин між людьми.
    Людяність, гуманізм, гуманність, людяне ставлення до оточуючих.
    У загальному сенсі це система моральних та соціальних установок, що припускає необхідність прояву співчуття до людей, надання допомоги, неспричинення страждань .
    Гуманною людиною називають доброго, благородного, великодушного, чуйну людину. Я вважаю, що потрібно сприймати людську особистість як найвищу цінність.
    "У людини не може бути іншої мети, крім як бути справжньою людиною", вважає Л.Шефер.

    З курсу історії ви знаєте, що гуманістаминазивали мислителів епохи Відродження за їх інтерес до людини, віру в його можливості і таланти.

    Згадайте і назвіть прізвища гуманістів.

    Еразм Ротердамский, Томас Мор, Франсуа Рабле, Вільям Шекспір, Мігель Сервантес, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Рафаель Санті.

    Збагачуємо наступними аспектами сьогодні на уроці .

    - Гуманізм розглядаєтьсяяк певна система поглядів , Для якої найвищою цінністю визнається людина, її свободи і права.

    - Гуманізм розумієтьсяяк принцип поведінки, якому людина слід у своїй діяльності.

    Робота з підручником - фрагмент розповіді Вересаєва «Легенда» (стор.101)

    коротко сформулюйпринцип ставлення до життя , Описаний в цій розповіді.

    Якщо утрудняєшся у виконанні завдання, вибери одну із запропонованих формулювань, точніше відображає принцип, описаний у фрагменті оповідання «Легенда».

      Живи так, як тобі хочеться.

      Живи так, щоб іншим поруч з тобою було добре.

      Живи так, щоб не нашкодити іншим людям.

      Живи так, щоб приносити користь навколишньому світу.

      Живи так, як тобі подобається, аби ніхто тобі не заважав.

    Придумайте своє продовження історії, повіданою В.В. Вересаєв, в якому б проявилося гуманне поводження героїв оповідання.

    Розповідь може бути таким: гуманне поводження моряків проявиться у виправленні ними того, що вони зробили на острові протягом всього свого життя.

    Який сенс закладений в історії, розказаної В.В. Вересаєв?

    сенс: відповідальність людини за те, що він робить у своєму житті.

    У кожної людиниє право вибору : Простягнути руку допомоги або виявитися байдужим. Що вас насторожило?

    відповіді учнів : А раптом це обман?

    учитель : Так, ви маєте рацію, нечисті на руку люди можуть скористатися нашою довірою і обдурити.

    відповіді учнів : Це нелюдяно наживатися на чужій біді. Такий обман породжує недовіру. У хворих людей втрачається можливість отримати реальну допомогу.

    учитель: Можуть соціальні мережі надати реальну допомогу?

    відповіді учнів : Так, можуть. З їх допомогою можна швидко поширити інформацію, зібрати кошти, наприклад, канал НТВ.

    Згадаймо, золоте правило моральності.

    Гуманним або негуманним може бути не тільки людина, але і суспільство. Прийнято вважати, що в гуманному суспільстві не можуть страждати слабкі - діти і люди похилого віку. Але це ми будемо розглядати на наступному уроці.

    Рефлексія.

    Поясніть слова епіграфа: «Нехай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

    Відповідь учня.

    Обговорити висловлювання видатних людей про гуманне (людяному) щодо людей один до одного.

    (Ці висловлювання учні підготували вдома)

    Хто з вас читав твір «Маленький принц»?

    У цій казці є такі слова: «Ти відповідаєш за тих, кого приручив». Поясніть.

    «Бути людиною - це відчувати свою відповідальність. Відчувати сором перед убогістю, яка, здавалося б, не залежить від тебе. Пишатися кожною перемогою, здобутої товаришами. Усвідомлювати, що, кладучи свою цеглу, і ти допомагаєш будувати світ ».

    Л. М. Толстой сказав: «Чим більше людина дає людям і менше вимагає собі, тим він краще; чим менше дає іншим і більше собі вимагає, тим він гірше ».

    Можна пройти мимо, можна жити тільки для себе і собі на втіху, а можна стати милосердним, поважати людей навколо себе і допомагати їм, якщо можеш це зробити.Прислухайтеся до свого серця!

    І хочу, щоб кожен з вас навчився робитиправильний вибір !

    На пам'ять я дарую вам журавликів - символ людяності і доброти, виконаних з паперу в техніці орігамі, напишіть на них свої побажання і передайте мені. Нехай людяність торжествує на Землі!

    Домашнє завдання: знаходимо приклади людяності (історія війни, сучасне час), параграф 12.