Конспект логопедичного заняття «Звуки. Конспект логопедичного подгрупповие заняття з розвитку фонетико-фонематических процесів Тема уроку: Звуки «Н», «нь» і буква Н Конспект заняття логопеда звук н

розділи: логопедія

Цілі заняття:

  1. Ознайомити дітей зі звуком і буквою "Н".
  2. Навчити батьків основним прийомам роботи з дітьми по звуковому аналізу і навчання читанню.

Завдання заняття:

  1. Вчити дітей чути і виділяти звук "Н", визначати місце звуку в слові.
  2. Ознайомити дітей з буквою "Н", відпрацювати навички читання зворотних складів з буквою "Н".
  3. Розвивати у дітей навички звукового аналізу і фонематичного сприйняття.
  4. Тренувати пам'ять, увагу, навик розуміння двоступеневих інструкцій.
  5. Активізувати в самостійній мові дітей узагальнюючі слова.
  6. Закріпити поняття "звук", "буква", "слово", "пропозиція".
  7. Розвивати дрібну моторику рук і загальну координацію рухів.
  8. Формувати у дітей і батьків навички взаємодії в навчальній діяльності.

Обладнання: предметні картинки на голосні звуки (лелека, альбом, антена, акварель, голка, індик, іграшки, вудка, вулиця, учениця, праска, ослик, озеро, острів і ін.); картинки зі звуком "Н" на початку, середині і наприкінці слова; складові таблиці для читання: "АН", "ВІН", "УН", "ІН" для кожної дитини, набори рахункових паличок.

хід заняття

1. Організаційний момент.

Батьки і діти стають в коло і, передаючи м'яч один одному, вітаються. При цьому бажано використовувати різні слова вітання: здрастуйте, добрий день, гарного настрою, радий Вас бачити і ін.

2. Вправи для розвитку дрібної моторики рук і координації рухів

. Виконуються в колі.

- "Кулак - ребро":
Раз - одна рука стиснута в кулак, інша випрямлена в долоні, ребром вниз.
Два - поміняти положення рук.
- "Вушка - ріжки - жук":
Раз - виставити вказівний і середній палець обох рук в формі вушок.
Два - виставити вказівний палець і мізинець обох рук в формі ріжків.
Три - виставити великий палець і мізинець обох рук в формі жука.

3. Діти сідають за столи по інструкції логопеда

:

"Чиє ім'я починається на звук" М ", сяде за стіл, де лежить картинка" лелека ". Чиє ім'я починається на звук "І", сяде за стіл, де лежить картинка "іграшки" і т. Д. На столах розкладені картинки, що починаються на голосні звуки "А", "В", "І", "О". Потім запрошуємо батьків сісти поруч зі своєю дитиною.

4. Повторення пройденого матеріалу

"Голосні звуки".

Гра "Дізнайся за артикуляцією". Логопед послідовно беззвучно показує артикуляцію голосних звуків "А", "В", "І", "О". Діти і батьки відгадують звуки і називають їх.

Гра "Шифрувальники". Мами повертаються спиною до дитини, діти на спині мами пишуть пальчиком букву "А", "В", "І" або "О". Мами вгадують букву. Потім міняються ролями: мами пишуть, діти вгадують.

Гра "Вгадай, чия картинка". Логопед беззвучно показує артикуляцію голосних звуків "А", "В", "І", "О". Діти і батьки підбирають і показують картинку, яка починається з цього звуку (картинки лежать на столах).

Гра "Дізнайся звук, придумай слово". Логопед беззвучно показує артикуляцію голосних звуків "А", "В", "І", "О". Діти і батьки придумують слова, які починаються з цього голосного звуку.

5. Постановка мети заняття

.

Логопед:"Сьогодні ми будемо вчити новий звук. А який це звук, відгадайте загадки і визначте перший звук в словах-відгадка ":

Інструмент бувалий - не великий, не малий.
У нього повно турбот: він і ріже, і стриже. ( Ножиці).

Все життя ходять в обгонки,
А обігнати один одного не можуть. ( ноги).

На листочку, на сторінці -
Чи то точки, чи то пташки.
Всі сидять на сходах і щебечуть пісеньки. ( ноти).

Підходити до дому стала -
З неба сонце вкрала. ( ніч).

Логопед:"Хто здогадався, який звук ми будемо сьогодні вчити? Правильно. Звук "Н".

6. Звук "Н". особливості артикуляції.

Поняття "приголосний звук". Фонетична характеристика звуку.

7. Знайомство з буквою "Н"

.

Логопед:"Відгадайте, хто нам принесе букву" Н "?" Діти і мами придумують слова, які починаються на звук "Н". Логопед перевертає картинку "ножиці" з буквою "Н". Картинку з буквою виставляємо на дошці.

8. Гра "Хованки"- визнач місце звуку в слові.

Перед дошкою лежать перевернуті картинки, одна з мам виходить до дошки, бере будь-яку картинку і показує її своєму малюкові. Дитина визначає, де стоїть звук "Н" в слові - на початку, середині або наприкінці. Картинку виставляють на дошку. Потім виходить наступна мама. І так все картинки зі звуком "Н" виставляються на дошку.

9. Відпрацювання узагальнюючих понять

.

"Назвіть інструменти, квіти, тварин, риб (по картинках на дошці)".

10. Робота над пропозицією

.

"Придумай пропозицію з будь-яким словом (по картинках зі звуком" Н "на дошці)".

11. Гра-змагання

"Хто запам'ятав більше слів".

Дитина виходить до дошки, повертається спиною до картинок і називає картинки по пам'яті. Мама вважає, скільки слів він запам'ятав. Після гри визначається переможець.

12. Фіз. хвилинка

.

Вправи для активізації межполушарного взаємодії: "Перехресні кроки", "Ледачі вісімки", вправа на рівновагу.

13. Запам'ятовуємо букву "Н"

.

"Подивіться на букву" Н "і придумайте, на що вона схожа?" Діти і мами придумують асоціативні образи: паркан, хвіртка, схема дороги, гойдалки і ін.

Логопед:"Буква" Н "дуже схожа на носилки. Давайте вивчимо віршик про букву ".

"Н" схожа на носилки,
Тут дошка посередині.
Ми за ручки взялися дружно,
Носимо сміття куди потрібно.

14. Гра "Раз, два, три - букву збери".

Діти збирають букву з рахункових паличок і визначають, скільки паличок для цього потрібно. Потім логопед ділить дітей на групи по 3 людини і діти на килимку лягають так, щоб вийшли букви "Н". Потім всі повертаються на свої місця.

15. Відпрацювання навички читання

.

Діти читають на картках складові доріжки: "АН", "ВІН", "УН", "ІН". Потім мами називають склади, діти знаходять картку, на якій написано цей склад.

16. Підсумок заняття

.

Який звук і букву ми сьогодні вчили.

Які завдання і вправи ми сьогодні виконували.

Логопед запитує дітей, чи сподобалося їм займатися разом зі своїми мамами.

література:

  1. Збірник загадок. Укладач М. Т. Карпенко. - М .: "Просвещение", 1988.
  2. Галкіна Г. Г. Звуки, букви я вчу! - М .: "Видавництво ГНОМ і Д" 2009.

Заняття 8.

Тема: Звуки н, нь і буква Н.

мета: закріплення поняття «приголосний звук»;

виділення заданого приголосного звуку

на початку слова, в кінці слова, з тексту;

відтворення і читання звукових рядів з двох звуків;

аналіз звукового ряду з двох звуків.

устаткування: будиночок для згодних і голосних звуків, буква Н велика і маленька, ляльки: три поросяти, слоненя, тигреня, теля, левеня, лоша, верблюденя; синій, зелений і червоний кружечки; смужки з буквами (Н) на кожну дитину і для педагога; картки зі словами: Наф, Нуф, Ніф.

Хід заняття.

1. Сяде той, хто мені скаже, як звали поросят з казки «Троє поросят». (Наф-наф, Нуф-НУФ і Ніф-Ніф). Зобразіть сердитого вовка. А тепер покажіть, як страшно було поросятам. Покажіть, як вони ховалися. А тепер покажіть сміливих поросят, радісних поросят.

Сьогодні ми складемо свою казку про Ніф-ніфе, Наф-Нафе і Нуф-нуфе і будемо вивчати звуки н, нь.

2 . Вправа «Повторюй-ка».

Чи однаково звучать перші звуки в словах Наф, Ніф?

Позначаємо звуки н, нь кольоровими символами.

Чи можна звук н заспівати? (Немає). Чому? Візьміть дзеркала. Вимовте звук н. Як ми його вимовляємо? Рот відкритий. Язичок піднімається до верхніх зубкам і не дає повітрю пройти. Повітря зустрічає перешкоду і проходить через ніс. Звук н-приголосний.

В якому будиночку житиме звук н? (В синьому). Звук нь ми поселимо в ... (зелений будиночок). Який це звук? (М'який). Нь- братик звуку н.

3. «Знайомство з буквою Н».

Буква Н, сказати вам можна, дуже на ліжко схожа. На яку букву схожа буква Н? (На букву і).

Н наділу поясок.

І наділу поясок.

Буква Н наділу рівно,

Буква І - навскоси.

Аналіз складів: НА, НУ, НІ.

4. Гра «Троє поросят».

Сьогодні у Наф-нафа, Нуф-Нуфа і Ніф-Ніфа день народження. Який звук ви почули в словах день, Ніф? (Звук нь). Який це звук - твердий або м'який? (М'який). Яким кольором ми його позначимо на наших смужках? (Зеленим). Відзначте кружечком у себе на смужці, де знаходиться звук нь в слові день? (В кінці слова). А в слові Ніф? (На початку слова).

Що послали поросята своїм друзям? (Запрошення). Хто до них прийшов?

Виставляються іграшки: слоненя, тигреня, теля, левеня, лоша, верблюденя.

Який звук є в назвах цих тварин? (Звук н).

Показується іграшка-вовченя.

Кого вони не запросили? (Вовченя). Він вирішив їм «насолити». Як ви розумієте це слово? (Міркування дітей).

Подався вовченя до Поросятам, а назустріч йому Щеня. Він збився з дороги і не знає, куди йти далі - направо, наліво або навпростець. (Показ дітьми напрямків). Вовченя направив Цуценя направо, по довгій стежці, а сам побіг навпростець. Повторіть слова зі звуком н (Довгою стежкою, направо, навпростець).

Підбіг Вовченя до будиночка Нуф-Нуфа. З яких прутів він зроблений? (З дерев'яних). Значить, будиночок ... (дерев'яний).

У Ніф-Ніфа будиночок з соломи, значить будиночок ... (солом'яний).

У Наф-Нафа будиночок з цегли, значить будиночок ... (цегляний).

Що хотів зробити Вовченя? Як провчили вовченя друзі Наф-нафа, Нуф-Нуфа і Ніф-Ніфа? (Відповіді дітей).

5. Физкультминутка «Лелека».

Після ф / м педагог запитує, які слова зі звуком н були в цьому вірші?

6 . Гра «Будь уважним».

Наф-наф пропонує пограти в хованки. Закрийте очі і скажіть, кого не зміг відшукати Наф-наф.

Забирається по одній або 2 іграшки і діти відгадують, кого не стало.

7. Демонструються таблички зі словами Нуф, Наф, Ніф. Підставляються таблички кожному поросяті і прочитуються перші склади.

Написати букву Н і склади.

8. Підсумок. Оцінка діяльності дітей.


Тема «Звук і буква Н»

Склала вчитель-логопед: Денисова Оксана Володимирівна

м Москва ГБОУ школа №1285 СП «Острів скарбів»

мета: Ознайомити з буквою і звуком «Н».

завдання:

освітні:

  • Вчити дітей точно і повно відповідати на питання;
  • Формувати лексико - граматичний лад;
  • Удосконалювати граматичну будову мови;
  • Уточнити артикуляцію звуку «Н»
  • Закріплювати формування понять «приголосний, твердий, дзвінкий звук»;
  • Тренувати дітей в звукобуквенном і звуко-аналізі і синтезі слів;
  • Автоматизувати звук «Н» в складах, словах, пропозиціях;
  • Навчати читання та письма;

Корекційно-розвиваючі;

  • Розвиток фонематичного слуху і фонематичного сприйняття;
  • Розвивати слухове і зорову увагу, Пам'ять, логічне мислення;
  • Удосконалювати артикуляционную моторику;
  • Розвивати уміння розуміти і виконувати прості і складні (двуступенчатой) інструкції;
  • Розвивати велику і дрібну моторику, координацію рухів;
  • Розвивати графічні навички;

виховні:

  • Формувати позитивні установки на участь в заняттях;
  • Формування вміння слухати однолітків і логопеда;
  • Виховувати чуйність, дбайливе ставлення до оточуючих (дбайливе ставлення до предметів);
  • Виховувати комунікативні навички, доброзичливість, товариськість, культуру поведінки в соціально-життєвих ситуаціях;
  • Виховувати ініціативність, самостійність
  • виховувати посидючість

Методи і прийоми:

  • словесні: бесіда, питання, пояснення, інструкції, заохочення.
  • наочні: предметні картинки в назві яких є звук «Н»
  • практичні: дидактичні ігри, Физкультминутка, розвиток великої і дрібної моторики.

устаткування: предметні картинки: Гусеня; лисеня; олівець; драбинка; носоріг; ніс; шкарпетки; ноти; чемодан; диван; слон; магнітофон. Магнітна дошка, кольорову крейду, рахункові палички, листочки паперу в лінійку, ручки трьох кольорів, олівцітрьох кольорів

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Привіт хлопці. Сьогодні ми з вами пограємо в таку гру.

Я називаю звук, склад, чи слово. Сідає той, хто правильно визначить, що це. (Н; НА; НАТАЛЯ; АЛЕ; Н; НІЧ; НУ; НИ; НОТИ; НОС; Н; НОСКИ; НЕ)

2. Основна частина:

  • Знайомство зі звуком і буквою «Н»

Хто здогадався, про який звук ми сьогодні поговоримо? «Н»

Подивіться, як правильно вимовляється звук «Н» Губи розімкнуті, зуби на невеликій відстані, шийку дзвенить. Повітряний струмінь спрямована на кінчик язика, вона зустрічає в роті перешкоду. При проголошенні твердого звуку (Н) мова перебуває за верхніми зубами. Спробуйте.

Який звук «Н» (приголосний, твердий, дзвінкий)

Чому ви так думаєте? (Пишемо синім, повітря зустрічає перешкоду, шийку дзвенить)

У мене про букву ЕН На букві ЕН я, як на драбинці,
Раптом склалася пісенька: Сиджу, і виспівували пісеньки
Н-н-н-н-н-н-н-н-н-н-н-н - (малюю вгору)
Вийшла драбинка. Е. Тарлапан

У вас на столах лежать рахункові палички. Візьміть їх і викладіть букву «ЕН». Молодці. Приберіть палички.

  • Розвиток дрібної моторики.

Зараз ми з вами візьмемо листочки і напишемо одну сходинку літери «ЕН» за зразком (велика-маленька). Не забувайте робити відстані між парами букв. Яким кольором писатимемо букву «ЕН»? (Зразок на дошці + показ написання)

  • Вправа «Новий звук»

Я принесла вам картинки. Потрібно почути, де знаходиться звук «Н», на початку, в середині, в кінці слова?

Дитина визначає позицію звуку в слові і забирає картинку собі.

  • Вправа «Склади пропозицію»

А тепер, коли у всіх вас є картинки, придумайте по ним пропозиції. Я почну: Гусеня дуже любить плавати в ставку. Тепер ви. По черзі.

  • Физкультминутка «Повтори не помилися»

Логопед говорить склади зі звуком «Н» і робить різні рухи. Діти повинні повторити.

Вправа на міжпівкульна взаємодія: «Млинці»; «Вода»

  • Вправа: «Склади склад»

Хлопці, а як ви думаєте, що вийде, якщо поєднати 2 звуку «А» і «Н» --- АН О__Н - ОН; У ___ Н - УН; І ____ Н-ИН; И ____ Н - Ин; Е ____ Н - ЕН. (Пишу на дошці)

Те-ж з відкритими складами. НА; АЛЕ; НИ; НЕ; НУ.

  • Звукослоговой розбір слів

Взяли свої листочки. Малюємо звукослоговую схему першого слова (ноти). Одна дитина працює на дошці. Так-же слова: син; вікна.

Молодці. Поклали все на край столу.

3. Заключна частина:

Підсумок заняття:

А тепер мої хлопці, відгадайте-ка загадки:

Все життя ходять, а обігнати один одного не можуть. (Ноги)

Сопіт, фирчіт, на обличчі сидить. (Ніс)

З якого звуку починається слово?

Чому я загадала такі загадки? (Ми сьогодні говорили про звук «Н»)

Розумниці. Ви сьогодні чудово займалися. Поплескайте себе. Погладьте себе по голівках і скажіть: «Ми молодці!» Заняття закінчено.

література

  1. Т.Ю. Бардишева, Е.Н. Моносова Логопедичні заняття в дитячому садку. Підготовча до школи група.

Москва, видавництво «Скрипторий 2003», 2011 рік.

  1. Т.Ю. Бардишева, Е.Н. Моносова Зошит логопедичних завдань. Підготовча до школи група.

Москва, видавництво «Скрипторий 2003», 2012 рік.

  1. О.І. Крупенчук Уроки логопеда. Вчимо літери для дітей 5-6 років. СПб, видавництво «Літера», 2008 рік.
  2. Н.В. Нищева Конспекти подгруппових логопедичних зайнятися в старшій групі дитячого садка для дітей з ОНР.

СПб, видавництво «Дитинство-Прес», 2007 рік.

  1. В.В. Коноваленко, С.В. Коноваленко Фронтальні логопедичні заняття в підготовчій групідля дітей з фонетико-фонематичним недорозвиненням (II період).

Москва, видавництво «Гном і Д», 2001 рік.


Сотникова Валентина Миколаївна - вчитель-логопед Мадо «Центр розвитку дитини - дитячий садок№ 33 «Веселка» м Губкіна Бєлгородської області.
Хочу запропонувати вчителям-логопедам конспект НСД для дітей старшої групиіз загальним недорозвиненням мови по формуванню правильної вимови на тему мета:
Ознайомлення дітей з новим згодним звуком Н.
завдання:
1. Вчити виділяти звук Н в ряду інших звуків, складах, словах. Виконання звукового аналізу складів АН, АЛЕ.
2. Удосконалювати вміння утворювати іменники родового відмінка. Закріпити знання на тему «Осінь», вміння складати розповідь по опорним картинкам про осінь.
3. Розвивати слухове увагу, пам'ять.
4. Виховувати самостійність, наполегливість у досягненні результату.
матеріал:
звук Н, звукові кубики, предметні картинки, лялька, кольорові олівці
хід:
1. - Відгадайте загадку:
Він живе в долині спекотної,
Товстошкірий і великий.
Носить він величезний ріг,
Хто ж це? (Носоріг).
- Який перший звук у слові носоріг? (В слові носоріг перший звук Н).
- Сьогодні до нас на заняття прийде звук Н. Він хоче, щоб ви самі спробували визначити голосний звук Н, або приголосний.
- Вимовте звук Н. Його можна співати? (Ні).
- Що заважає його співати? (Мова і зуби).
- Мова впирається у верхні зуби і не дає його проспівати.
- Дзвінкий звук Н, або глухий? (Звук Н - дзвінкий).
- Як ви дізналися, що звук Н - дзвінкий? (При його вимові в горлі дзвенить дзвіночок).
- В який сорочці прийде звук Н? (У синій, тому що звук Н - твердий).
- Звук Н дуже радий, що ви правильно про нього розповіли (показує хлопчика - звук Н).
- Розкажіть ще раз все про звук Н (Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий).
2. Звук Н хоче пограти з вами в ігри.
«Тупни ногою»:
Почувши в слові звук Н, тупни ногою: ноти, маки, міст, шкарпетки, батон, будинок, носоріг, маяк, нога, мило, бант »
«Повтори ланцюжок складів»
НА - НУ - НИ
АЛЕ - АЛЕ - НА
УН - НУ - УН
АН - ОН -НО
НИ - НУ - НИ
НЕ - НА - НЕ
3. Виконання звукового аналізу складу АН:
- Звук Н пропонує вам викласти з кубиків склад АН.
- Який перший звук у складі АН? (В складі АН перший звук А).
- Поставте кубик на доріжці. Вимовте його. Розкажіть все про звук А (Звук А голосний).
- Який другий звук у складі АН? (В складі АН другий звук Н).
- Поставте кубик зі звуком Н поруч з А.

- Прочитаємо склад (АН).
- Де варто звук Н в складі АН? (В складі АН звук Н варто в кінці складу).
Виконання звукового аналізу складу АЛЕ.
- Звук Н просить викласти з кубиків склад АЛЕ.
- Який перший звук у складі ПЗ? (В складі АЛЕ перший звук Н).
- Поставте кубик зі звуком Н на доріжці. Розкажіть все про звук Н (Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий).
- Назвіть другий звук у складі АЛЕ (Другий звук О).
- Поставте кубик поряд зі звуком Н. Розкажіть про звук О (звук О - голосний).
- З'єднайте звуки вказівним пальцем правої руки і голосом (ПЗ).
- Де варто звук Н в складі НО (В складі АЛЕ звук Н варто на початку складу).
4. Гра «Який картинки не стало»:
- Я покажу картинки, в назві яких є звук Н: ножиці, ноти, шкарпетки, батон, бант (Логопед прибирає одну з картинок).
- Чого не стало? (Не стало шкарпеток).
- Ніс, ножі, наперсток, нарцис, носоріг
- Не стало? (Носорога).
- Хто такий носоріг? (Носоріг - дика тварина жарких країн).
5. Виразне читання вірша Маршака
Носоріг буцає рогом,
Не жартуйте з носорогом!
6.Фізкультмінутка
На ногах у нас чобітки - виставити по черзі ноги вперед на носок
Чи не промочити, значить, ніжки - стрибки на місці
Ми по калюжах пробіжимо - біг на місці
Осінь зустріти поспішаємо - підняти прямі руки вгору
7. Складання розповіді по опорним картинкам про осінь.
Логопед показує дітям ляльку.
- Надя ноги промочила, чому? (Тому що не наділа чоботи).
- Навіщо потрібно надягати чоботи? (Тому що настала осінь. Тому що на вулиці йде холодний дощ).
- Розкажіть Наді про осінь (Розповіді дітей про осінь по опорним картинкам).
- Настала осінь. Часто йдуть холодні дощі. Пожовкли на деревах листя. Почався листопад. Перелітні птахи відлітають на південь. Комахи сховалися в свої будиночки. Люди збирають урожай овочів і фруктів.
8. Надя принесла картинки про осінь. Їх потрібно домалювати і розфарбувати (Діти домальовують хмари, птахів. Розфарбовують дерева, листя, калюжі).
9. Підсумок заняття.
- Розкажіть все про звук Н (Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий).
- Подаруємо Наді слова зі звуком Н.

Тема: Звуки Н - Нь Буква Н.

комунікація: вчити давати порівняльну характеристикузвуків Н Нь. Вчити диференціювати звуки. Вчити підбирати слова, протилежні за змістом. Працювати над пропозицією. Ознайомити з буквою. Розвивати навик звукового аналізу складів і слів. Ознайомити з правилом вживання великої літерив іменах. Розвивати фонематичний слух, пам'ять, мислення і увагу.

соціалізація: Виховувати у дітей самостійність, уміння працювати в парі, доводити почату справу до кінця.

здоров'я: Розвивати фіксацію погляду, зорову увагу, артикуляційний апарат, дрібну моторику рук.

Методи і прийоми : Вказівки, заохочення, пояснення, показ.

устаткування: картки з буквами, знаки - символи звуків, картки синього і червоних квітів, буква Н, проектор.

Освітні області:«Комунікація», «Пізнання», «Соціалізація», «Здоров'я».

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Хлопці, до нас сьогодні прийшли гості, давайте привітаємося з ними(Діти вітаються)

2. Емоційний настрій.

Ви раді їх бачити? Покажіть, як ви раді приходу гостей(Посміхаються гостям).Молодці! Тут вони виявилися не випадково! Гості хочуть подивитися, чого ми навчилися з вами на заняттях з навчання грамоті.

Подивіться на мене, повторимо з вами правило мови:

Кожен день завжди, всюди

На заняттях, у грі

Вірно, чітко говоримо

Нікуди ми не поспішаємо

3.Сообщеніе теми і мети заняття:

Хлопці відгадайте загадки:

Який загальний звук є в цих словах? (Н - Нь)

Сьогодні ми з вами на занятті будемо говорити про звуках Н - Нь і познайомимося з буквою Н.

4. Робота над новою темою.

а) Акустико - артикуляційний образ звуків.

Проголошення звуків Н, Нь хором, індивідуально. Характеристика звуків:

Звук Н - приголосний, дзвінкий, твердий

Звук Нь - приголосний, дзвінкий, м'який

б) Розвиток фонематичного слуху

Гра «Повтори»

На - ня, ни - ні, ну - ню, нам - ням, нити - нитка, ніс - ніс, тонна - Тоня

в) Вимова чистоговорок.

На-на-на Но-но-но

На пагорбі сосна. На дворі темно.

Ни-ни-ни онь-онь-онь

На небі немає місяця. Пали вогонь.

У Нати і Ніни сьогодні іменини.

Подарували іменинницям шкарпетки, ковзани і млинниць.

г) Зв'язок звуків і букв

Буква Н, сказати всім можна,

Дуже на ліжко схожа.

Відшукування букви в розрізних засадах.

5. Пальчикова гра «Норка»

Кінчиком великого пальця правої руки діти по черзі стосуються вказівного, середнього, безіменного пальців і мізинця (1, 2). Те ж саме виконати лівою рукою.

Норка вилізла з нірки

І пішла до знайомої нірці.

В нірку Норкин увійшла,

Нірку в нірці не знайшла.

6. Закріплення:

а) Обведення по контуру і друкування букви

Хлопці, обведіть по контуру букву і надрукуйте її. (Спочатку проводимо лінію зверху вниз, потім залишаючи трохи місця проводимо другу лінію зверху вниз, після з'єднуємо дві палички посередочке).

б) Складання з розрізної азбуки складів і їх читання:

НА АЛЕ НІ НИ НУ

в) Звуковий - аналіз слова Ніна.

викладання звукової схемислова. Складання слова з раніше складених складів.

7. Гімнастика для очей

Предьставтье,

ми прийшли в чарівний ліс. (Рухи очей по колу).

Скільки тут навколо чудес.

Справа береза ​​в шубці стоїть. (Рухи очей вправо-вліво).

Зліва ялинка на нас дивиться.

Сніжинки в небі кружляють (Рухи очей по колу і опускають)

8. Робота над пропозицією

Складіть з слів пропозиції по опорним словами:

Надя - пісні Ніна - сон Наташа - ковзани

Микита - санки Марина - парасольку Алена - сік

9. Физминутку

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Ключик, видно не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Треба на носочки встати.

10. Закріплення

а) Гра «Знайди зайву букву» (за індивідуальними картками)

Діти знаходять зайву букву. Чому буква «Н» зайва?

Відповіді дітей. Буква «Н» згодна, а решта голосні.

б) Гра «Знайди слова зі звуком« Н »

Хлопці придумайте слова зі звуком «Н» або згадайте слова зі звуками Н - Нь.

11. Підсумок заняття

З яким звуком і буквою ми знайомилися? Звук «Н» який? (Приголосний, він може бути твердим, м'яким, дзвінким.) З якими голосними дружить буква «Н» (А, О, И, У, Е). А з якими буквами дружить «нь» (Я, Е, Е, Ю, І).

Хлопці, мені дуже сподобалося як ви працювали. Молодці, все впоралися із завданням.